Imprezy sportowe

Ogólnie wśród sportowych imprez samochodowych rozróżnia się:

rajdy:

— sprawnościowe — Odczytywanie map z dodatkowymi finezjami, jazda z określoną średnią prędkością, utrzymywanie zadanej prędkości, przebieg kosztem zużycia określonej ilości paliwa itp., wytrzymałościowe — kontrola sprawności i wytrzymałości pojazdu i kierowcy, np. AFRICA-RALLY ; wytrzymałościowe z próbami specjalnym — np. TOUR de FRANCE Automobile,

— mieszane — np. Monte Carlo, Luttich —Roma—Luttich; [podobne: plichta otomoto, getin bank poleasingowe, raiffeisen poleasingowe otomoto ]

wyścigi:

górskie — rozmaite kategorie i klasy pojazdów, start indywidualny,

— Okrężne (zamknięte) — tylko pojazdy sportowe i wyścigowe, zwykle na torach zamkniętych, szosowe — wszystkie kategorie i klasy, start indywidualny, zwykle długie trasy, zdobywanie rekordów — pojedyncze pojazdy, w specjalnie ściśle ustalonych warunkach próby.

Do najbardziej znanych imprez w dalszym ciągu należą wyścigi torowe o wielką nagrodę — zwane „Grand Prix” — podczas których zdobywa się punkty do klasyfikacji indywidualnych mistrzostw świata. Dużą popularnością cieszą się również wyścigi samochodów sportowych (patrz międzynarodowa klasyfikacja samochodów — kat. 3 i 4, samochody wyczynowe), w wyniku których wyłaniani są sportowi mistrzowie Świata, oraz najlepsze wytwórnie (np. Targa Florio najstarszy z tego rodzaju wyścigów — zapoczątkowany w 1906 r., Tourist Trophy w Wielkiej Brytanii, 24-godzinny wyścig w Le Mans — uważany za jeden z najtrudniejszych wyścigów, Mille Miglia, Carrera Panamericana na trasie około 3070 km w Meksyku itp.). Kalendarz wyścigów jest zatwierdzany przez FIA z dużym wyprzedzeniem w czasie, przy czym terminy są na ogół stałe (z odchyleniami kilkudniowymi) w każdym roku. Jako przykład zestawiono poniżej imprezy z roku 1963, zaliczone przez FIA jako eliminacyjne do tytułu mistrza świata w kategorii Grand Prix:

12 maja Grand Prix des Pays Bas (kraje Bene-
26 maja luxu)Grand Prix de Monaco (Monako)
16 czerwca Grand Prix de Belgique (Belgia)
7 lipca Grand Prix de IA. C. de France
20 lipca (Francja)— Grand Prix de Grande-Bretagne (RACWielka Brytania)
4 sierpnia Grand Prix ďAllemagne (NRF)
8 września — Grand Prix ď Italie (Italia)

 

Artykul dodany przez redakcje dnia: Wrzesień 16th 2019
Tagi: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: getin bank poleasingowe plichta otomoto raiffeisen poleasingowe otomoto