Nazwiska kierowców, którzy zdobyli mistrzostwo świata w wyścigowych mistrzostwach samochodowych świata (formuła 1)

W wyścigowych mistrzostwach samochodowych świata (formuła 1) punkty otrzymuje się tylko za zajęcie jednego z pierwszych pięciu miejsc:

— liczba punktów uzyskiwana przez zawodnika, zależnie od zajętego miejsca, wynosi 8 — 6 — 4 — 3 lub 2 punkty, licząc od pierwszego, za najszybsze okrążenie toru przyznaje się kierowcy dodatkowo jeden punkt, [podobne: plichta otomoto, getin bank poleasingowe, raiffeisen poleasingowe otomoto ]

— kierowcy zalicza się punkty do tytułu mistrza świata tylko pod warunkiem prowadzenia przez cały czas trwania wyścigu tego samego samochodu; dystans eliminacji mistrzowskich ograniczony jest do 300 km, przy czym czas trwania wyścigu powinien wynosić co najmniej 2 godziny; podczas obliczania punktacji ogólnej mistrzostw świata bierze się pod uwagę sześć najlepszych rezultatów zawodnika z 9 wyścigów, 5 rezultatów, jeśli kierowca uczestniczył w 6 . . .9 wyścigach i 4 wyniki w razie 5 tylko startów. Eliminacje „całoroczne, których rezultaty Są sumowane do wyłonienia mistrzów kierownicy w poszczególnych kategoriach, interesują przede wszystkim zawodowych kierowców i wytwórnie. Natomiast każdy z wyścigów jest wielkim przeżyciem sportowym dla ogromnej rzeszy widzów, ma swoją historię, swoich mistrzów, rekordy szybkości toru itp. Wiele. wyścigów cieszy się wielką popularnością na świecie i ma charakter poważnych imprez międzynarodowych.

Liczne, tradycyjne już wyścigi cieszą się specjalną sławą np. ze względu na trudną trasę, szybki tor itp. Wystarczy wspomnieć niektóre z nich — jak np. Monza, Indianapolis, Ntirburgring, Avus, Aintree, Le Mans i inne — aby powrócić od razu pamięcią do zmagań i sukcesów takich mistrzów kierownicy — jak Rudolf Caracciola, Bernd Rosemeyer, Juan Manuel Fangio, Stirling Moss, Mike Hawthorn, Luigi Muso, Peter Collins, Jean Behra, Tony Brooks, Jack Brabham, Phil Hill i inni, którzy walcząc ze zmiennym szczęściem osiągali na nich szybkości przekraczające 200 km/godz (patrz rekordy torów).

Poniżej zestawiono nazwiska kierowców, którzy zdobyli mistrzostwo świata w ostatnich kilkunastu latach:

ROk Marka samochodu
195019511953

1954 1955 łg56

1957

1958

1959

1960

1962

1963

Dr Giuseppe FarinaJuan Manuel FangioAlberto Ascari

Alberto Ascari

Juan Manuel Fangio Juan Manuel Fangio

Juan Manuel Fangio

Juan Manuel Fangio

Mike Hawłhorn

Jack Brabham Jack Brabham

Phil Hill

Graham Hill

Jim Clark

ALFA ROMEOALFA ROMEOFERRARI

FERRARI

MERCEDES-BENZ

MERCEDES-BENZ

LANCIA-FERRARI

MASERATI

FERRARI

COOPER-CLIMAX

COOPER-CLIMAX

FERRARI

BRAI

LOTUS-CLIMAX

Wobec coraz większych prędkości rozwijanych przez samochody podczas wyścigów samochodowych (zwłaszcza Grand Prix), FIA pragnie za wszelką cenę ograniczyć liczby i skutki nieszczęśliwych wypadków, które np. w roku 1058 pochłoneły życie trzech kierowców z czołówki światowej (Luigi Musso, Peter Collins i Pat OConnor). W związku z tym Międzynarodowa Komisja Sportowa (CSI) FIA zaostrza co jakiś czas wymagania techniczne formuły Grand prix i innych, przy czym np. zaobserwować można charakterystyczne zmniejszanie dopuszczalnej pojemności skokowej silników.

Artykul dodany przez redakcje dnia: Wrzesień 15th 2019
Tagi: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: getin bank poleasingowe plichta otomoto raiffeisen poleasingowe otomoto