Podział pojazdów mechanicznych z uwagi na przeznaczenie

Szerokie rozpowszechnienie pojazdów mechanicznych oraz wielka różnorodność ich zadań przyczyniły się do opracowania wielu typów pojazdów znacznie zróznicowanych gdy chodzi o budowę, Klasyfikacja pojazdów, uwzględniająca wspólne cechy charakterystyczne pojazdów określonej kategorii, opiera sie o ocenę: przeznaczenia, charakterystycznych własności konstrukcyjnych, rodzaju napędu itp.
Ze względu na przeznaczenie, drogowe pojazdy mechaniczne podzielić można na:
— pojazdy transportowe — przeznaczone do przewozu osób lub ładunków,
— ciągniki, — pojazdy wojskowe — stanowiące odrębną grupę, która ze względu na warunki pracy i przeznaczenie jest specjalnie dostosowana do poruszania sie w trudnym terenie; odznaczają się one wiec specjalnie mocną budową, znacznym ciężarem i dużą mocą silnika, [przypisy: mercedes warszawa otomoto, sekula otomoto, zdunek otomoto ]
— specjalne pojazdy robocze — wyposażone w narzędzia lub urządzenia dodatkowe, każde służące do wykonywania ściśle określonego zadania.
Pojazdy transportowe dzielą się na motocykle (skutery, motorowery itp.) oraz samochody.
Motocykl jest to pojazd samochodowy bez nadwozia, jednośladowy, zaopatrzony w dwa koła jezdne, przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób siedzących Okrakiem na siodełku; często motocykl ma specjalną przyczepę boczną wsparta na dodatkowym kole lub przyczepę tylną dwukołową; pojazdy takie służą do przewozu pasażerów lub do szybkiego transportu drobnych ilości towarów motocykle dostawcze); motocykl ma zwykle silnik o pojemności skokowej 100 1200 cm3, z reguły chłodzony powietrzem.
Do tej grupy należą również motorowery najmniejsze pojazdy mechaniczne, z silnikami o pojemności skokowej do 50 cma, oraz skutery wyposażone w obudowy wszystkich mechanizmów (rodzaj nadwozia) chroniące użytkowników przed zabrudzeniem (pył, błoto, smary).
Samochód jest to pojazd samochodowy zaopatrzony w co najmniej 3 kola jezdne, przeznaczony do przewozu umieszczonych w nim osób lub ładunku ; niekiedy koła jezdne są zastąpione gąsienicami.
Samochód osobowy przystosowany jest do przewożenia małej liczby osób; odznacza sie lekkością konstrukcji, estetyką wykonania, znaczną szybkością i komfortem jazdy. Powszechnie samochody osobowe wyposaża sie w nadwozia o kształtach opływowych, (aerodynamicznych) oraz niezależne zawieszenie kół, a ostatnio i w samoczynnie działające mechanizmy napędowe (automatyczne sprzęgła lub skrzynki biegów). Samochody osobowe maja najczęściej silniki o zapłonie iskrowym. Ze względu na zadania i koszty eksploatacji, samochody osobowe budowane są w różnych rozmiarach, przy czym przeważnie podstawą do podziału na kategorie jest pojemność skokowa silnika (gwarowo „litraż), która decyduje o jego mocy znamionowej.

Artykul dodany przez redakcje dnia: Wrzesień 9th 2019
Tagi: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: mercedes warszawa otomoto sekula otomoto zdunek otomoto