Podział pojazdów mechanicznych z uwagi na warunki ruchu

Do najcięższych warunków pracy przeznaczone są ciągniki gąsienicowe z silnikami o mocy znamionowej 55. . .70 KM. Ciągnik ogrodowy (narzędzie zmotoryzowane) Służy do wykonywania czynności pomocniczych, jak pielenie, grabienie i inne. Silnik napędowy, przeważnie dwusuwowy, o mocy znamionowej (4 . . . 10 KM) wsparty jest na dwóch kolach napędowych. , , Kierowca” idzie za ciągnikiem, prowadząc go za odpowiednie uchwyty.
Ciągnik roboczy służy do wykonywania określonych czynności (np. do prac leśnych, robót ziemnych itp.). Wykorzystuje sie albo bezpośrednio siłę uciągu ciągnika lub też służy on do ciągnięcia specjalnych narzędzi (zgarniarek, szufli itp.). Ciągnik roboczy jest skonstruowany jako kołowy lub gąsienicowy; silnik napędowy o mocy znamionowej do 300 KM ; budowa zależy od przewidywanych warunków pracy.
Wojskowe pojazdy mechaniczne stanowią odrębną grupę, ze względu na warunki pracy i przeznaczenie. Pojazdy takie odznaczają sie specjalnie mocną budowa, znacznym cięzarem i dużą mocą silnika. [podobne: mercedes warszawa otomoto, sekula otomoto, zdunek otomoto ]
Ze względu na terenowe warunki użytkowania wśród pojazdów mechanicznych rozróżnia sie ogólnie następujące odmiany.
Pojazdy drogowe przeznaczone zasadniczo do poruszania sie tylko po utwardzanych nawierzchniach drogowych (szosy i ulice w miastach).
Pojazdy wzmocnione dostosowane do pracy w trudnych warunkach, jak np. intensywna eksploatacja, jazda po drogach o nieutwardzonych nawierzchniach itp.
Pojazdy terenowe dostosowane do poruszania sie po bezdrożach lub do jazdy w terenie, do pokonywania przeszkód jak rowy, nasypy itp. Pojazdy terenowe mają z reguły specjalne ogumienie zapewniające niewielkie jednostkowe naciski na podłoże oraz mechaniczne zaczepianie o nie elementów bieżników. Dzięki temu unika się niebezpieczeństwa grzęźnięcia pojazdu podczas ruchu po nawierzchni o małej spoistości (droga gruntowa, piasek, śnieg itp.). Kołowe pojazdy terenowe są często zaopatrzone w ogumienie niskociśnieniowe o dużych rozmiarach. Przeważnie napęd jest przekazywany na wszystkie kola w celu lepszego wykorzystania sil przyczepności ogumienia do podłoża. Wymiary podwozi i konstrukcja zawieszeń pojazdów terenowych są specjalnie przystosowane do pokonywania przeszkód. Do tej grupy należą pojazdy gąsienicowe.
Amfibie są to pojazdy terenowe dostosowane do pływania (niejako „ziemnowodne”). Oprócz wszystkich cech i urządzeń pojazdów terenowych amfibie maja śruby napędzane przez specjalne przekładnie, podobne do stosowanych w łodziach.

Artykul dodany przez redakcje dnia: Wrzesień 9th 2019
Tagi: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: mercedes warszawa otomoto sekula otomoto zdunek otomoto