Rozwój konstrukcyjny nadwozi

Komentowanie nie jest możliwe

W budowie nadwozi samochodów, obok rozmaitych dążeń do zwiększania atrakcyjności wyglądu zewnętrznego i upraszczania technologii produkcji, specjalny nacisk kładzie się obecnie na:
wzbogacanie wyposażenia zwiększającego komfort jazdy, jak: chłodzenie lub pełna klimatyzacja wnętrza, udoskonalanie siedzeń, automatyczna regulacja siedzeń i oparć, podnoszenia szyb, instalowanie urządzeń specjalnych, np. telefonów, telewizorów i innych,
— zabezpieczenie pasażerów przed skutkami nieszczęśliwych wypadków; prace w tym kierunku ważne zwłaszcza dla samochodów osobowych (najszybsze i najlżejszej budowy) prowadzi się na podstawie specjalnych badań odtwarzających warunki typowych wypadków drogowych ; powszechnie dąży sie do usuwania z wnętrza nadwozi elementów powodujących łatwo urazy lub skaleczenia; coraz bardziej rozpowszechniają się rozmaite specjalne urządzenia zabezpieczające, jak np. bezpieczne koła kierownicy, teleskopowe kolumny kierownicy, elastyczne deski rozdzielcze,pasy bezpieczeństwa i inne.
Na wzmiankę zasługuje okoliczność, że skutki niektórych wypadków drogowych można znacznie zmniejszyć przez wydzielenie w nadwoziu bardzo sztywnej kabiny, gdzie mieszczą się ludzie, i łatwo odkształcalnych cześci — tylnej. Budowa nadwozia „bezpiecznego oraz przedniej [przypisy: audi serwis wrocław, motoryzacja samochody, Dealer Skoda Wrocław ]
Ponadto w określonych miejscach umieszcza się odpowiednie wypełniacze elastyczne w postaci poduszek, zdolne do absorbowania dużych ilości energii występujących podczas zderzenia ciała pasażera lub kierowcy z elementami podwozia.
Wśród różnorodnych typów, odmian i modeli współczesnych pojazdów samochodowych, można wyodrębnić pewne podstawowe odmiany, odznaczające się okreslonymi cenami wspólnymi. Charakterystyczne dla określonej grupy pojazdów cechy ujmować można jako dane techniczne lub też jako wskaźniki umowne, które umożliwiają porównywanie własności technicznych lub parametrów techniczno-ekonomicznych samochodów rozmaitych wielkości. Praktycznie jedynym sposobem prowadzącym do uzyskania potrzebnych mierników i wskaźników do celów porównawczych, Są wielkości i wskaźniki Średnie, obliczone dla poszczególnych odmian pojazdów, przy użyciu ogólnie przyjętych metod statystycznych. W ten sposób powstało pojecie tzw. „samochodu statystycznego, tj. przeciętnego pojazdu danej kategorii, określonego przeznaczenia lub typowego w określonym kraju czy nawet części świata. Zasadniczo ustalenie już choćby tylko kilku średnich wyjściowych wielkości podstawowych umożliwia wyliczenie wskaźników, w oparciu o które wyciągnąć można bardzo nieraz ciekawe wnioski, uzyskując przy tym pogląd o przydatności pojazdu, dane do oceny sytuacji rynkowej itp.

Artykul dodany przez redakcje dnia: Luty 15th 2018
Tagi: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Układ konstrukcyjny nadwozia pojazdu samochodowego

Komentowanie nie jest możliwe

Własności ruchowe (trakcyjne) samochodu Obok innych parametrów (całkowity ciężar pojazdu, przełożenie mechanizmów napędowych, wielkość 1 kształt nadwozia, wielkość kół jezdnych itp.) zależą głównie od silnika, jego rodzaju i charakterystyki. Własności silnika (moc, szybkobieżność, zużycie paliwa) wpływają bowiem nie tylko bezpośrednio na ciężar i wymiary samego silnika, ale jednocześnie i na sterującym jest pedał przyspieszenia, przy czym brak zupełnie pedału Sprzęgła i dźwigni zmiany biegów,
— udoskonalanie zawieszenia przez stosowanie powietrznych elementów sprężystych, elementów powietrzno-hydraulicznych, zapewniających zwykle automatyczną stabilizację położenia nadwozia pojazdu, regulacje prześwitów itd. ; tzw. pneumatyczne układy zawieszenia rozpowszechniają się obecnie nie tylko w autobusach i samochodach ciężarowych, ale również w samochodach osobowych; układ taki składa sie ze sprężarki napędzanej przez silnik, zbiornika sprężonego powietrza oraz czterech powietrznych elementów sprężystych połączonych ze zbiornikiem za pośrednictwem przewodów i zaworów, utrzymujących odpowiednie położenie nadwozia samochodu,
— zmniejszenie wysiłku kierowcy przez stosowanie siłowników i urządzeń wspomagających (tzw. serwo) urządzenia wspomagające są obecnie powszechnie stosowane w układach hamulcowych i kierowniczych dużych pojazdów ciężarowych i osobowych, zwłaszcza luksusowych; coraz częściej spotyka się takie urządzenia również i w tanich samochodach seryjnych, [hasła pokrewne: audi serwis wrocław, motoryzacja samochody, Dealer Skoda Wrocław ]
— zwiększenie bezpieczeństwa jazdy przez zwiększenie trwałości i niezawodności działania układów kierowniczych, elementów zawieszenia, ogumienia i kół, układów hamulcowych itp. ; szybko rozpowszechniają się m. in. rozmaite urządzenia zapobiegające blokowaniu kół podczas hamowania, umożliwiające hamowanie niektórych kół w razie usterki układu uruchamiającego mechanizmy hamulcowe oraz inne urządzenia specjalne.
Wykonanie nadwozia, przystosowane odpowiednio do przeznaczenia, decyduje o sylwetce pojazdu oraz wpływa w znacznym stopniu na bezpieczeństwo ruchu i na własności ruchowe samochodu. Od nadwozia samochodu powszechnie wymaga się maksimum komfortu jazdy lub zabezpieczenia ładunku, zwłaszcza podczas długich przejazdów, a ponadto estetycznego wyglądu,
Zwykle konieczne jest takie ukształtowanie nadwozia, aby opory powietrza były jak najmniejsze. Z reguły dąży się, aby nadwozie miało wytrzymałą i lekką budowę, odporną na drgania i wstrząsy występujące podczas jazdy oraz zabezpieczającą w miare możności pasażerów lub ładunek przed skutkami wypadku drogowego.
Ogólny układ konstrukcyjny nadwozia wynika z przeznaczenia pojazdu. Wyodrębnić można cztery zasadnicze rodzaje nadwozi: samochodów osobowych, autobusów, samochodów ciężarowych oraz samochodów specjalnych.

Artykul dodany przez redakcje dnia: Luty 15th 2018
Tagi: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)