Oznaczanie przynależności państwowej samochodów

Komentowanie nie jest możliwe

Znaki przynależności państwowej pojazdów samochodowych, używane w czasie podróży międzynarodowych, zostały ustalone konwencjami międzynarodowymi w latach 1926 i 1949 oraz zarejestrowane w Organizacji Narodów Zjednoczonych. [podobne: serwis samochodowy Kraków, jeep serwis, Warsztat samochodowy kraków ] Znaki przynależności, zgrupowane według części świata, zestawiono poniżej:

A — Austria-Laos

AL — Albania

PAK — Pakistan

AND — Andorra— Filipiny

B — Belgia

BG — Bułgaria

CH — Szwajcaria

SGP — Singapur

SYR — Syria

T — Syjam

E — Hiszpania

EIR — Irlandia

F — Francja

FL — Liechtenstein

GB — Wielka Brytania i Północna Irlandia

GBA — Alderney WyspyNormandzkie

GBJ — Jersey

GBM — Wyspa Mdn

GBY — Malta

GBZ — Gibraltar

GR — Grecja

H — Węgry

L — Luksemburg

MC — Monako

N — Norwegia

PL – Polska

RSM — San Marino

SF — Finlandia

SU — ZSRR

ADN — Aden

BUR — Birma

BRN — Bahrein

BRU — Brunei

CL — Cejlon

CNB — Borneo Północne

CY — Cypr

FM     Malaje — Hongkong

IL — Izrael

IND — India

IR — Iran

IRQ — Irak

J — Japonia

JOR — Jordania

MS — Mauritius

MT — Tanger

NR – Rodezja Północna

WAG — Gambia

RNY — Niasa

WAL — Sierra Leone

RU – Ruanda Urundi

SD – Suazi

SR – Rodezja Południowa

SWA — Afryka Południowa

AUS — Australia wo-Zachodnia

NON — Nowa Gwinea

SY — Seszele

TC – Kamerun

NZ — Nowa Zelandia

Artykul dodany przez redakcje dnia: Styczeń 18th 2018
Tagi: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Polski Związek Motorowy

Komentowanie nie jest możliwe

W najbliższych latach przewiduje się uruchomienie produkcji pochodnych samochodu ŻUBR o ładowności 8 ton oraz samochodów ciężarowych STAR-25 z silnikiem wysokoprężnym oraz unowocześnionego samochodu FSO Warszawa z silnikiem górnozaworowym i nowym nadwoziem. Dalsze plany są uzgadniane w ramach współpracy krajów RWPG (m. in. produkcji autobusów oraz dużych samochodów ciężarowych).

Naczelną międzynarodową władzą organizacji sportu samochodowego jest Federation Internationale de ľAutomobile — zwana w skrócie FIA — z siedzibą w Paryżu, Plac de la Concorde g. Naczelną międzynarodową władzą organizacji turystyki samochodowej jest Alliance Internationale de Tourisme — zwana w skrócie AIT — z siedzibą w Genewie, ul. Pierre Fatio 9. [podobne: serwis samochodowy Kraków, jeep serwis, Warsztat samochodowy kraków ]

Międzynarodową organizacją jednocząca i koordynująca wszystkie poczynania FIA i AIT w zakresie turystyki, przepisów ruchu drogowego, przepisów o przekraczaniu granic itp., jest Organisation Mondiale de Tourisme et de ľAutomobile (ang. World Touring and Automobile Organization) — zwana w skrócie OTA — z siedzibą w Londynie, SW. l. 31 Belgrave Square.

Zagadnieniami sportu i turystyki motorowej na terenie naszego kraju zajmuje się Polski Związek Motorowy zwany w skrócie PZM — który jest członkiem wszystkich trzech wspomnianych wyżej.

Do głównych zadań wynikających ze statusu PZM należą m. in.: organizowanie sportu motorowego poprzez automobilkluby terenowe oraz kluby i sekcje motorowe innych organizacji sportowych, szkolenie kierowców samochodowych i motocyklowych (amatorów i zawodowych), organizowanie krajowych i międzynarodowych zawodów oraz imprez sportu motorowego, propagowanie i organizowanie turystyki krajowej, zagranicznej oraz organizowanie ośrodków doświadczalnych, warsztatów naprawczych, stacji obsługi i garaży, par kingów strzeżonych, prowadzenie biur turystyki krajowej i zagranicznej, klasyfikowanie sędziów, trenerów 1 zawodników motorowych, zatwierdzanie regulaminu sportu motorowego, powoływanie kadry narodowej i wyznaczanie reprezentacji sportu motorowego na imprezy krajowe i zagraniczne, rozwijanie działalności propagandowej i wydawniczej w zakresie sportu motorowego i szkolenia kierowców, wydawanie dokumentów celnych i eksploatacyjnych oraz międzynarodowych pozwoleń na prowadzenie pojazdów w oparciu o przepisy konwencji międzynarodowych

Członkami zwyczajnymi PZM są przyjęte przez zarząd Główny PZM automobilkluby, kluby i sekcje motorowe, mające osobowość prawną oraz sekcje motorowe

(np. kluby lub sekcje motorowe LOK, AZS, fabryczne itp.). Organizację i działalność automobilklubów, klubów i sekcji motorowych normują ich własne statuty, których postanowienia nie mogą być sprzeczne ze statutem PZM.

Władzami PZM są: Krajowy Zjazd Delegatów i Zarząd Główny PZM (z siedzibą w Warszawie, ul. Nowy Świat 35) oraz Okręgowe Zjazdy Delegatów i Zarządy Okręgowe PZM. Teren działalności władz okręgowych PZM obejmuje jedno lub więcej województw z tym, że w każdym przypadku pokrywa sie on z granicami administracyjnymi województwa.

Artykul dodany przez redakcje dnia: Styczeń 18th 2018
Tagi: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)