Próby drogowe

Najczęściej jest to tylko nocna przejażdżka na odległość kilkudziesięciu kilometrów, z współudziałem kilku wybranych osób w celu zarejestrowania pierwszych wrażeń jazdy nowym wozem i stwierdzenia czy w zasadzie osiągnięto realizację założeń. Zgodne z planem, regularne i wszechstronne badania pojazdu jako całości zaczynają się od kontroli prawidłowości regulacji zespołów, urządzeń i instalacji nowego samochodu, a w razie potrzeby wprowadza się od razu niezbędne poprawki (np. w ustawieniu gaźnika i zapłonu). Jazda samochodem pustym i obciążonym z różną szybkością i w rozmaitych warunkach drogowych pozwala obecnie na ustalenie najbardziej korzystnej regulacji zespołów i mechanizmów w przeciętnych warunkach użytkowania oraz na opracowanie zaleceń eksploatacyjnych. [podobne: raiffeisen otomoto, audi select plus, bmw zdunek otomoto ]
Próby drogowe umożliwiają jednocześnie sprawdzenie, czy dobór przełożeń skrzynki biegów i przekładni głównej jest właściwy. Czasami trzeba zmienić stopniowanie przełożeń, jeżeli próby wykażą istnienie , dziur miedzy biegami. Podczas gdy w jednym prototypie bada się silnik i układ napędowy, w innym sprawdza się zespoły jezdne — działanie zawieszenia (ugięcia elementów sprężystych i pracę amortyzatorów), kierowalność i stateczność ruchu. W rezultacie okazuje sie zwykle, że trzeba dokonać pewnych poprawek, zmienić niektóre wymiary, aby np. zawieszenie było wystarczająco „miękkie”, lecz bez pogorszenia stateczności. Po ukończeniu jazd regulacyjnych, natychmiast rozpoczynaja sie badania niezawodności działania i wytrzymałości wszystkich elementów nowego samochodu. Badania takie przechodzi zwykle kilka prototypów, przejeżdżając nieraz parę milionów kilometrów. Jedne z nich krążą nieprzerwanie po torze próbnym, czyli po kilku kilometrach drogi składającej się z odcinków o najrozmaitszych nawierzchniach. Jest tu asfalt, kostka, „kocie łby, droga polna z wybojami oraz odcinki specjalnej jezdni przypominającej blachę falistą lub pralkę, słowem wszelkie warunki ruchu, na które mogą napotkać samochody w okresie eksploatacji. Odpowiednio dobraną trasę na torze próbnym prototypy przebywają raz po razie, dzień po dniu i tydzień po tygodniu, bez względu na pogodę, zatrzymując się tylko w celu pobrania paliwa i smarów oraz dokonania niezbędnych czynności obsługowych, przewidzianych instrukcją.
Kierowców, którzy zmieniają się co kilka godzin, celowo dobiera się nie spośród elity kierowców fabrycznych. Są to kierowcy zaangażowani według specjalnego klucza przeważnie o zgoła przeciętnych lub miernych umiejętnościach. Chodzi bowiem o to, aby prototypy obok innych prób przeszły i tę wcale nie najłatwiejszą — pracę w rękach słabych kierowców.
Wszystkie usterki wychodzące na jaw podczas prób na torze są skrzętnie rejestrowane i zgłaszane do biura konstrukcyjnego, które natychmiast opracowuje i wprowadza w razie potrzeby niezbędne lub celowe poprawki. Po ukończeniu Badan wytrzymałościowych prototypy rozbiera sie na czesci składowe, które poddaje się szczegółowej weryfikacji i specjalnym pomiarom (tzw. mikrometraż), w celu określenia stopnia zużycia i utraty wytrzymałości w ciągu próby. Jednocześnie inne prototypy odbywają podobne jazdy próbne na drogach publicznych,
Pojazdy te prowadzą zaufani i najlepsi specjaliści wytwórni, umiejący zarówno obsługiwać skomplikowaną aparaturę pomiarowa, w jaką zaopatrzone są badane prototypy, jak i dokonywać w razie potrzeby nawet trudnych napraw przy użyciu własnego skąpego wyposażenia bez korzystania z pomocy jakichkolwiek obcych punktów warsztatowych lub osób postronnych. Tego rodzaju próby dają pogląd o zachowaniu sie badanych samochodów w różnych warunkach terenowych i klimatycznych.

Artykul dodany przez redakcje dnia: Wrzesień 11th 2019
Tagi: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: audi select plus bmw zdunek otomoto raiffeisen otomoto